Det råder en extrem klasskillnad inför mötet mellan Atletico Madrid och Slovan Bratislava. Undertecknad tror på en rejäl överkörning!
Atletico har växlat upp
Atletico Madrid har kommit igång rejält på senaste. Efter en sämre start i Champions League-gruppspelet har den spanska klubben växlat upp med två raka segrar. Det var en blytung 1-2 seger borta mot PSG, som sedan följdes upp med en överkörning borta mot Sparta Prag. De har skapat sig momentum och det är inte bara i CL, utan även i övriga turneringar. Atletico har hela nio raka segrar i bagaget och har verkligen fått fart på anfallsspelet. Simeones mannar har gjort makalösa 18 mål på deras fyra senaste matcher. De har tre starka målskyttar i Griezmann, Alvarez och Sorloth. Med både hemmaplansfördel och en riktigt stark form i ryggen, bör detta Atletico köra över Slovan Bratislava. Handikappspelet ser intressant ut!
Chanslösa i Champions League
Det har blivit tydligt att Slovan Bratislava inte håller på den här nivån. De står på fem raka förluster i Champions League-gruppspelet och då ska det ändå sägas att de inte har haft den tuffaste lottningen. Förlusterna med 5-1 mot Celtic mot 1-4 Dynamo Zagreb har varit en rejäl besvikelse för klubben. De har varit chanslösa i de flesta matcherna – deras bästa insats var i den senaste omgången när de spelade 2-3 mot AC Milan. Trots det jämna resultatet var dock Slovan Bratislava aldrig nära poäng i den matchen. Den slovakiska klubben har inte den bästa uppladdningen heller, då laget förlorade helgens ligamatch mot Zilina. Den extrema klasskillnaden visar sig mot Atletico Madrid!
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.