Wimbledon är framme vid finalerna och på damsidan är det nästan unikt att det ganska lilla landet Tjeckien har två spelare framme i finalen, jag ger min vinnare!
Bästa läget i karriären
Karolina Muchovas semifinal mot Coco Gauff innehöll väldigt mycket saker för tjeckiskan att ta med sig in som favorit i den här finalen. Första set bra där hon tog initiativet men framförallt tror jag hon tar med sig det avgörande tredje setet där hon stod emot en av världens bästa spelare rent kvalitetsmässigt och också skapade lägen och vinnaren utifrån sitt egna spel. Hon kommer in i den här finalen med en betydligt tuffare match i ryggen, men jag tror båda spelarna hinner vila upp sig.
Muchova är framförallt duktig på att inte ge bort onödiga poäng till motståndaren, väldigt stabil i sitt spel genom att blanda bra rörelse med bra spelförståelse. Det som den största styrkan ligger i kontra m¨nga av motståndarna är spelet framme vid nät där vi såg Muchova ta betydligt fler poäng än Gauff och nu absolut bör utnyttja hennes styrka där för att gå segrande här. Den största anledningen till att jag tycker hon är rättmätig favorit är dock att hon har en betydligt större rutin, varit i grand slam final förut, något som inte ska underskattas i de här lägena.
Fantastisk grässäsong bakom sig
Kometen den här våren kommer också från Tjeckien och heter Linda Noskova och efter att ha spelat briljant under våren kom hennes andra singeltitel i karriären på gräset i Berlin bara veckor före Wimbledon. Hon har spelat sig in topp 10 i världen just nu men frågan är om det inte är lite hit men inte längre just för tillfället. Samlar på sig mängder av rutin bara genom att vara i den här finalen, men att kliva ut som 22-åring inför storpublik med bara två titlar totalt i ryggen från touren är en psykologisk utmaning.
Noskova bygger också sitt spel betydligt mer på power än Muchova och får hon det att funka är hon väldigt svår att besegra men det innebär också ett spel med hårda slag och tidig bollträff som inte alls är med samma marginaler som motståndaren här. Kan leda till några onödiga unforced errors som sätter Muchova i bra lägen för breaks. I sin serve är hon annars svår att ta break av, en av tourens bästa servar om den funkar för dagen.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
