Göteborgsderby när Gais och IFK Göteborg gör upp om tre poäng på Gamla Ullevi den här måndagskvällen. Jag klickar i ett ovanligt speltips för dagen!
Lever sitt eget liv
GAIS har gjort en riktigt fin andra säsong i Allsvenskan. Många trodde att andra året skulle bli tufft, undertecknad inräknad, men göteborgarna har verkligen överträffat förväntningarna och tagit ännu större kliv. Fredrik Holmberg har prickat rätt i mycket och ytterligare några spelare har klivit fram och blivit nyckelspelare i den här upplagan. Förutom Gustav Lundgren finns nu även Amin Boudri och skyttekungen Ibrahim Diabate. Anfallaren har gått från att vara den mest iskalla spelaren i Västerås till att vara seriens bästa målskytt i ligasexan.
Nu väntar ett göteborgsderby och då blir det något helt annat än vad en annan allsvensk match kan betyda. Derbyna lever sina egna liv och mötena mellan Gais och IFK Göteborg brukar bli ett stort ställningskrig. Det är väldigt mycket kamp och det är inte alltid den fina fotbollen dominerar matchbilderna, väldigt sällan för att vara tydlig. Nu är Gais största derbyspelare Axel Henriksson såld, samtidigt saknas hans tänkbara derbyersättare Milovanovic.
Tufft avbräck
IFK Göteborg har lyft sig rejält från tidigare säsonger och ligger på en sjundeplats inför derbyt. En placering bakom laget som innehar hemmaplan den här matchen. Här finns det lite sex poängs match-känsla, men det är endast fyra poäng mellan lagen. Dags för Blåvitt att välja håll i tabellen, om man skall vara ett mittenlag i år eller om man skall kunna utmana topplagen – eller ett av de mest formstarka lagen i det här fallet. Ett avbräck som Blåvitt har i det här mötet är David Kruse, mittfältaren har varit en av lagets viktigaste spelare den här säsongen men är avstängd. Det återstår att se vem som ersätter honom.
Bredden har dock blivit bättre och ersättare kommer man att hitta. Speciellt när Ramon Pascal Lundqvist närmar sig spel. Han lär dock inte starta här, det mesta lutar åt att Jagne kommer in i startelvan igen och bildar en trea med Thordarson och Heintz. Göteborg behöver hitta derbyspelare i den här matchen, för något finspel mellan Heintz och Fenger kan vi räkna bort. Jag tror att det blir väldigt tight, trots nyckelspelarens frånvaro och att vi mycket väl kan ha ett nytt kryss mellan lagen. Att spela oavgjort hör inte till vanligheterna men i det här fallet är det rätt tid att klicka i.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
