Erik Norin|11 juli, 2025, 17:04

Jag väljer att spela ett handikappspel på Anisimova i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:

  • Anisimova slog ut världsettan i semifinalen.

  • Anisimova har ett bra år bakom sig och har stått emot vilket motstånd som än stått ivägen.

  • Swiatek har haft en väldigt enkel resa fram, nu blir motståndet väldigt mycket tuffare.

100% upp till 500 kr

Omsättningskrav: 6x, min. odds 1.8

18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se

Första finalisten sedan Serena

Amanda Anisimova är förste amerikanska sedan Serena Williams att spela final i Wimbledon på damsidan. Trots det ryskklingande namnet så är hon född och uppvuxen i USA född av ryska föräldrar. Hon har som bäst en semifinal i grand slam-sammanhang. Det under 2019 som då stor ung talang. Sedan dess har det varit lite upp och ner under åren och det är först i år som hon på allvar tagit stora kliv, där vissa delar av säsongen förstörts av skador i vissa lägen.

En titel tog hon dock och inte vilken som helst, utan WTA 1000-turneringen i Doha, där klättringen på rankingen den här säsongen tog fart på allvar och som gjorde att hon klev in i turneringen som 12:e-rankad. I semifinalen slog hon alltså självaste världsettan Sabalenka, kan man slå henne kan man slå vem som helst, men så som amerikanskan spelat tycker jag handikappspelet är på sin plats här, står emot kraften i slagen och har enorm kraft själv, borde räcka för att störa även Swiatek.

Bäst i turneringen

Efter en tid med betydligt sämre resultat så kom tidigare världsettan Iga Swiatek in i den här turneringen lite som en outsider, vilket jag tror bara har gjort henne gott. För det är den gamla Swiatek som vi har fått se, där snabbheten i benen utnyttjas på bästa sätt för att komma rätt till bollen och slå slag som verkligen utmanar motståndarna i varje match. Efter att hon tappade ett set mot Mcnally i andra rundan så har hon bombat sönder motståndarna en efter en och har aldrig egentligen varit hotad.

I semifinalen mot Bencic tappade hon endast två games och med rutinen som hon besitter från tidigare finaler så är polskan rättmätig favorit här, men kommer här utmanas på ett helt annat sätt om bara Anisimova håller ihop sitt spel som mot de andra hon har mött. Tror det kommer vara svårt för båda att vinna flera games i rad oavsett vem som servar och blir inte alls förvånad om vi får se en match som går till tre set.

tennis, wimbledon
|
units: 2/5 - spelstopp: 15:00
A Anisimova - I Swiatek
18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se | Oddset kan förändras

Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.