Marcus Råsberg|14 maj, 2026, 09:00

Jag väljer att spela på Anaheim ML i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:

  • Anaheim har vunnit fyra av sina fem hemmamatcher i slutspelet

  • Anaheim har inte förlorat två matcher i rad under hela slutspelet

  • Matchserien har varit jämn och mycket talar för en sjunde avgörande

100% upp till 500 kr

Omsättningskrav: 6x, min. odds 1.8

18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se

Jämn matchserie

Natten till torsdag har Vegas Golden Knights chansen att ta sig till konferensfinal. Men, då krävs det att de vinner mot Anaheim Ducks i Honda Center. Det står 3-2 i matchserien till Vegas och lagen gör upp mot varandra i match sex inatt. Ska Vegas stänga serien eller blir det en sjunde avgörande match till helgen?

Det har varit en oerhört jämn matchserie mellan lagen såhär långt. Hittils finns ett tydligt mönster i matchserien och det är att lagen såhär långt vunnit varannan match. Vegas tog hem match och sitter därför i förarsätet infölr match sex. Trenden talar sitt tydliga språk och matchserien har varit oerhört jämn så mycket talar för att vi kommer få se en sjunde och direkt avgörande match mellan lagen om ett par dagar.

Trivs på hemmaplan

Anaheim har varit ritkigt bra på hemmaplan i slutspelet. Summerar vi deras fem matcher så har de vunnit hela fyra av dessa och det verkar krävas en hel del för att åka ifrån Honda Center med en seger för bortalaget i årets slutspel. Ducks spelar med ett stort självförtroende framför hemmafansen, som också hjälper till riktigt bra från läktarplats. Nu har Ducks chansen att visa vad de går för framför sina hemmafans igen och ta det till en sjunda avgörande match i Vegas – jag tror de tar den chansen.

Aneheim förlorade efter övertid i match fem där Pavel Dorofeyev avgjorde drygt fyra minuter in i förlängningen. Ducks vann skotten med 36-32 och var stundtals det bättre laget. De blockade dessutom hela 18 skott jämfört med Vegas 8. Anaheim spelar riktigt bra och de har bevisat under hela slutspelet att de har kort minne och kan studsa tillbaka efter en förlust. Hittils har de inte förlorat två raka matcher i slutspelet och jag tror den trenden håller i sig inatt.

ishockey, NHL
|
units: 2/5 - spelstopp: 03:30
Anaheim - Vegas
18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se | Oddset kan förändras

Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.