Daniel Jacobsson|15 juni, 2026, 17:00

Jag väljer att spela på överspelet i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:

  • Värnamo är pressat att börja vinna.

  • Helsingborg är inte heller nöjda med inledningen.

  • Två lag som ständigt är inblandade i målrika matcher.

1500 kr spelkrediter

Bli medlem, sätt in 50 kr eller mer till ditt konto och bet365 matchar din kvalificerade insättning med spelkrediter (upp till 1.500 kr) när du placerar kvalificerade spel till samma värde, och de är rättade. Sätt in 500 kr eller mer så får du även 100 gratisspel att använda på utvalda slotspel. Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max. pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.

18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se

Svag defensiv

Både Värnamo och Helsingborg har varit extremt svaga på bortaplan den här säsongen. Lagen släpper in väldigt mycket mål överlag och det är bortamatcherna där man har det tuffast. Värnamo kan luta sig mot att man har hemmaplan den här tisdagskvällen, men mycket annat går inte att räkna med för smålänningarna, som ligger i botten av Superettan. Klubben har inte den största plånboken, men sonen Viktor Claesson förstärker laget inom kort. Här finns redan spelare med kvalitet framåt i form av Mikael Antonsson och det är bara en tidsfråga innan man tar viktiga poäng för att lyfta i tabellen.

Målskyttet har ändå funnits där, även om man inte slutat i segrar och det är väl bara en tidsfråga innan det går bättre. Om inte annat har man tufft att hålla tätt och det pratar gott om överspelet.

Målrikt

Skåningarna i Helsingborg snittar högt i mål framåt och bakåt efter elva spelade omgångar. Man hade en förhoppning om att slåss i toppen tidigare under säsongen och inledningen såg väl lovande ut, men det har tagit ut sin rätt och just nu går det inte alls lika bra. Man släpper alldeles för mycket mål bakom sig, så enkelt är det och det behöver man ordna om man skall ta sig uppåt i tabellen och inte ramla neråt. Målskillnaden 18-23 säger en hel del. Helsingborg möter nu en sommar där man måste börja ta poäng innan uppehållet för att ha något att arbeta med senare. Värnamo kan man absolut slå, men det är inget lag som håller den bottennivå som tabellen visar. Jag tror överspelet är rätt väg att gå.

fotboll, superettan
|
units: 2/5 - spelstopp: 19:00
Värnamo - Helsingborg
18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se | Oddset kan förändras

Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.