Schweiz levde inte upp till förväntningarna medans Bosnien-Hercegovina tog en viktig poäng i premiärerna. Nu gäller det att sätta sig i främsta position inför kommande gruppavslutning!
Kanon & kalkon
Det var ett uppskrivet Schweiz inför premiären där spelarna bland annat varit ute och pratat om att målsättningen är att stå för den bästa turneringen i landets historia. Den ambitionen skulle onekligen få sig en törn efter att Schweiz rent av stod för en fiaskoinsats i öppningsmatchen mot Qatar.
Känslan på förhand var att Schweiz skulle vinna med några bollar upp och när ledningsmålet kom redan 13-minuter in förstärktes uppfattningen. Schweiz hade dock stora bekymmer med att kapitalisera på spelövertaget och i långa stunder såg de trubbiga ut i sin försök framåt. När Schweiz inte lyckades förvalta chanserna som trots allt skapades skulle det istället smälla i sista stund, när Qatar kvitterade och slutresultatet istället skrevs till oavgjort.
Bosnien-Hercegovina skulle få en bättre start på turneringen och precis som vi skrev inför matchen skulle de fixa minst en-poäng mot Kanada. Ett tidigt ledningsmål på hörna satte Bosnien-Hercegovina i förarsättet och även fast det var nedtryckta kom de till chanser i omställningarna.
Det går dock inte att blunda för att Kanada var det starkare laget och framförallt från halvtid skulle kanadensarna ta över. Kanada hade mängder av lägen som borde blivit till högklassiga chanser men Bosnien-Hercegovina spelade uppoffrande och stundtals saknades kvaliteten för kanadensarna i det avgörande lägena. Till slut skulle Bosnien-Hercegovina få ge sig när Kanada kvitterade med cirka kvarten kvar, Bosnien-Hercegovina skulle likväl hålla ut efter det och poängen som spelades in var väl in kämpad.
Svar på tal
Premiären är avklarad och medans Bosnien-Hercegovina kan vara väldigt nöjda med deras poäng är det ett Schweiz som behöver studsa tillbaka. Schweiz schabblade bort premiärsegern på egen hand och istället för att gå hårt för tvåan blev de straffade i övertron att Qatar inte skulle ha kapacitet att kvittera. Det är varken första eller sista gången det kommer hända i fotbollen men för Schweiz är pressen desto mer påtaglig nu.
Ska Schweiz vinna gruppen som de på förhand var favoriter till att göra behöver tre-poäng spelas in mot Bosnien-Hercegovina. På pappret är Schweiz det starkare laget och förhoppningsvis har de lärt sig läxan från öppningsmötet. Bosnien-Hercegovina har i sin tur satt sig i en bra position att spela för avancemang, då vetskapen att tre-poäng mot Qatar i sista mötet kommer ta de vidare.
Med det sagt håller vi ändå Schweiz som favoriter på torsdagen och trots den bleka premiären har vi fortfarande tro på den schweiziska förmågan. Vi ska komma ihåg att Bosnien-Hercegovina släppte till lite väl mycket ytor på egen sista tredjedel och även fast Kanada inte var förmögna att utnyttja det – kommer det straffa sig mot Schweiz.
När den schweiziska segern inte lockar ur ett spelvärdes perspektiv kommer vi därför istället klicka att Schweiz gör minst två-mål i matchen. Läxan är lärd och här synar vi att Schweiz kommer ge svar på tal mot ett motstånd det ska vara klassen starkare än!
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
