Daniel Jacobsson|17 juli, 2025, 17:00

Jag väljer att spela på Putellas i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:

  • Spanien är extremt vassa offensivt.

  • Alexis Putellas har gjort tre mål och fyra assist i gruppspelet.

  • Tre senaste matcherna mellan Spanien och Schweiz: 7-1, 5-0, 5-1

1000 kr gratisspel

Omsättningskrav: 6x, min. odds 1.8

18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se

Guldfavoriten

Känslan inför kvartsfinalen mellan Spanien och Schweiz är att det kan bli ett dystert slut för hemmanationen. Spanjorerna har varit överlägsna i gruppspelet och ser verkligen ut som den guldfavorit man är. Offensiven är otrolig och mittfältet ligger verkligen bakom leveransen framåt, där storstjärnorna Putellas och Bonmati styr och ställer. Jag tror, dessvärre för Schweiz, att det kan bli en klasskillnad som syns i det här mötet och det vore väll inte helt oväntat i och med tidigare möten mellan landslagen.

Anledningen till rubriken ”Favorit i repris” är att jag tidigare under mästerskapet spelade anfallsstjärnan Caldentey att göra poäng i matchen. Det spelet satt säkert i en av Spaniens storsegrar och jag tror att vi har stora möjligheter att upprepa ett liknande spel här. Putellas har öst in poäng för Spanien såhär långt, då det blivit tre mål och fyra assist och får mitt förtroende här.

Hemmanationen

Snöpligt slut att vänta för Schweiz och tränare Pia Sundhage när Spanien väntar i kvartsfinalen. Jag tror nämligen att motståndet blir övermäktigt i kvartsfinalen och att hemmapubliken får se ett Spanien som dominerar i stora delar. Om inte Sundhage har ett ess i sin rockärm, men känslan är att det behövs betydligt mer än så den här matchen. Förlust mot Norge, vinst mot Island och kryss mot Finland övertygar åtminstone inte undertecknad och det är lätt att komma tillbaka till resultaten mellan Spanien och Schweiz senaste åren.

Nu var det ett tag sedan sist och förutsättningarna är helt annorlunda, men mycket talar för att Spanien fortsätter sin dominanta spelstil här också. Jag fokuserar på spanjorerna i det här mötet.

fotboll, em
|
units: 1/5 - spelstopp: 21:00
Spanien - Schweiz
18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se | Oddset kan förändras

Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.