Arvid Snacke|19 januari, 2026, 11:33

Jag väljer att spela på Sverige redan i halvtid i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:

  • Många svenska spelare kommer vilja leverera från start

  • Sverige övertygade i premiären mot betydligt bättre motstånd än Georgien.

  • Målmaskinen Roganovic

1500kr i spelkrediter

Bli medlem, sätt in 50 kr eller mer till ditt konto och bet365 matchar din kvalificerade insättning med spelkrediter (upp till 1.500 kr) när du placerar kvalificerade spel till samma värde, och de är rättade. Sätt in 500 kr eller mer så får du även 100 gratisspel att använda på utvalda slotspel. Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max. pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.

18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se

Låg nivå

Georgiens trupp går knappt att jämföra med Sveriges. Georgien har inte i närheten av så många spelare i toppligorna som Sverige har. Dessutom ska man spela inför tusentals svenska supportrar vilket också lär bli en rejäl faktor till att matchen kommer bli tuff. Sverige har också en betydligt större erfarenhet kring mästerskap och det kommer gynna Sverige positivt i detta möte.

Georgien har också en svag målvaktsuppsättning, förstemålvakten Zurabi Tsintsadze spelar i den inhemska ligan som kan jämföras med andradivisionen i Sverige. Georgien föll i premiären mot Kroatien men Sverige är en betydligt större utmaning!

Trupp i världsklass!

Den som imponerade mest på mig i den svenska EM-premiären var den unge talangen Nikola Roganovic, han var säker i allt, dessutom petade han den klassiska straffskytten Wanne från ”punkten”. Roganovic var 100% från 7 meter och satte 6/6. Nu lär den unga svensken starta och kommer vara sugen på att visa upp sig ytterligare för att få chansen från start i de stora matcherna!

Även om Sverige skulle välja att rotera i försvarsspelet så kommer laget vara betydligt starkare än Georgiens, Sverige har en bra bredd och många duktiga spelare på varje position. Dessutom har man kanske turneringens starkaste målvaktsuppsättning vilket gör att även om man väljer att spela med andra eller tredje målvakten kommer prestationen oavsett vara världsklass!

handboll, handbolls EM
|
units: 2/5 - spelstopp: 20:30
Georgien - Sverige
18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se | Oddset kan förändras

Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.