Svenska Glenn Nyberg dömer kvartsfinalen mellan Nederländerna och Spanien den här torsdagskvällen. Högintressant match att vänta!
Intressant offensiv
Nederländerna, eller Holland som många fortsatt vill ha det till, möter Spanien under torsdagskvällen. Hemmalaget har sett intressanta ut under gruppspelet och skall absolut inte räknas bort i det här skedet, trots att giganten Spanien står på andra sidan. Nu lyckades man visserligen inte slå Tyskland i något av mötena under gruppspelet, men över ett dubbelmöte mot Spanien skall man nog kunna ha en och annan chans att ställa till det. Jag gillar flertalet spelare i den här landslagstruppen. Dessutom är det flera spelare som kommer från en fin vår i klubblaget.
Först och främst har man Liverpool-spelarna Ryan Gravenberch, som varit en av världens bästa mittfältare på sistone, och Cody Gakpo, som är den självklara offensiva spelaren i det här landslaget. Jag gillar även bästa målskytten Denzel Dumfries, som ständigt får konkurrens från Jeremie Frimpong. Justin Kluivert är en spelare med uppåtgående status, där har man en spelare som säkerligen kommer göra avtryck här. Som ni märker, det är ett Nederländerna som kommer med finfin form i mycket.
Älskvärd uttagning
Generationsskiftet i Spaniens landslag är pågående och har hållit på under en längre tid. Jag är svag för att Raul Asencio, Pau Cubarsi och Dean Huijsen är uttagna i defensiven. Där har man en fantastisk framtid till mötes. Sedan är det givetvis så att Barcelona-fokuset med Pedri, Dani Olmo och Lamine Yamal sticker ut där samtliga stått för fina säsonger i LaLiga. Sistnämnda spelaren kommer vara given i den här startelvan och det gör väldigt mycket, framförallt när Spanien fortsatt inte får fram någon solklar anfallare. Alvaro Morata är kvar i landslaget i brist på annat är känslan, men omringas han av skickliga ungdomar är chanserna för honom stora.
Annars är Ferran Torres ett alternativ efter att ständigt leverera som inhoppare för Barcelona. Ni märker, det finns offensiv i de här lagen som måste få ut sitt. Hur intressant den unga uttagningen är defensivt så finns det såklart frågetecken, både hos Nederländerna och Spanien. Där kommer det kunna utnyttjas en del. Offensiv fotboll brukar leda till mål och här får vi dessa åt båda hållen.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.