Florida har sett bättre ut senaste tiden och tar emot St. Louis på hemmaplan inatt.
På väg åt rätt håll
Natten till söndag ställs Florida Panthers och St. Louis Blues mot varandra för första gången den här säsongen. Senast lagen möttes var i februari förra säsongen där Florida vann med 2-3 i St. Louis efter att Matthew Tkachuk avgjort med ynka 12 sekunder kvar av den tredje perioden. När lagen nu möts igen är Florida mina klara favoriter.
Florida har haft utmaningar den här säsongen och som jag nämnt i tidigare inlägg så är det framförallt varit en utmaning för laget att spela utan lagkaptenen Aleksander Barkov och stjärnan Matthew Tkachuk som båda är borta från spel på grund av skador. Florida har också haft det tufft poängmässigt men har senaste veckorna börjat hitta formen mer och mer. Nu har de vunnit fyra raka matcher och är helt plötsligt med i slutspelsracet i den östra konferensen. Den fina formen talar för Panthers inatt.
Trivs med motståndet
Samtidigt som Florida har haft- och har problem med skador i laget så har även St. Louis utmaningar på den fronten. Spelare som Jimmy Snuggerud, Jordan Kyorou, Dylan holloway med flera finns alla på skadelistan och de är alla spelare som Blues till ett bättre lag. St. Louis har även sämre form än Florida och kommer till nattens match med förlust i fyra av sina sex senaste matcher.
Head to head har Florida ett övertag mot St. Louis. Faktum är att Panthers vunnit tre raka matcher mot St. Louis, vilket talar för hemmavinst. Genom den fina formen och trenden hos Florida, Formen och trenden hos St. Louis, skadesituationen och historiken mellan lagen så håller jag Panthers som favoriter inatt. Florida Money Line placeras.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
