Äntligen dags för Bundesliga-premiär och det rivstartas direkt med ett möte mellan Bayern München och Leipzig. Det blir en underhållande första match!
Målgaranti i hemmaborgen
Äntligen dags för Bundesliga-premiär och det är ingen mindre än Bayern München som kliver ut i det första mötet. Det är ett spännande möte direkt då de tar sig an RB Leipzig, en motståndare som visat sig vara klurig för giganten under de senaste åren. Tävlingssäsongen är dock redan igång för hemmalaget som besegrade Stuttgart i Supercup-finalen. Det har dessutom varit en aktiv sommar med klubblags VM men där föll laget rejält i kvartsfinalen mot PSG.
Musiala är tyvärr långtidsskadad men Kompany har fått in ett fint tillskott i Luis Diaz. Diaz förväntas starta i frontfyran tillsammans med Kane, Olise och Gnabry. Mycket möjligt att det blir något offensivt nyförvärv till, då Coman nyligen lämnade för Saudiarabien. I vilket fall som är hemmalaget oerhört starka och har fyra raka segrar i bagaget inför ligapremiären. Med deras anfallsuppsättning kan vi inte se dem gå mållösa i hemmaborgen!
Fortfarande vassa offensivt
RB Leipzig var missnöjda med fjolårets sjundeplacering. De var länge med i topp 5 men efter en svag ligaavslutning räckte det till slut inte. Nu kan de iallafall lägga fullt fokus på ligaspelet och topp 5 är givetvis den solklara målsättningen. De har dock tappat deras främsta målskytt inför den här säsongen, vilket lägger allt mer press på de kvarstående stjärnorna.
Allt mer fokus riktas mot Lois Openda och Xavi Simons, lägg då till att även den sistnämnda ryktas bort den här sommaren. Talangen Nusa kommer att få en ännu större roll i år och han har kvaliteterna för att växa ut till en storstjärna. Om Openda, Simons och Nusa startar i denna ligapremiär, har gästerna fortfarande ett rejält offensivt hot. Gästerna bjöd på en underhållande cupmatch i veckan när de slog Sandhausen med 2-4. Mål förväntas det bli även i Bundesliga-premiären!
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
