Elmedin Sacic|21 september, 2025, 16:00

Jag väljer att spela på att båda lagen INTE gör mål i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:

  • AIK har släppt in 20 mål och det är bara Mjällby som har släppt in färre

  • Norrköping har haft svårt med sitt anfallsspel och det känns ofta som att det blir slumpmål snarare än taktiska mål

  • AIKs offensiv har inte varit den bästa heller

  • Pekings defensiv har förbättrats också, även om den såklart fortfarande är svajig

SpeedyBet kvadrat

100% upp till 1000 kr

Omsättningskrav: 6x, min. odds 1.8

18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se

Tydliga mål för båda lagen

När Värnamo ledde mot Öster med 2-3 på övertid i den senaste omgången såg det mer eller mindre ut som att Peking hade säkrat kontraktet. Hade Öster förlorat hade Peking haft åtta poängs marginal ner till kvalplatsen. Istället vände Öster och vann med 4-3, vilket innebär att avståndet nu bara är fem poäng. Peking har alltså fortfarande en lång väg kvar innan man kan känna sig trygga. Senast fick man dock med sig en viktig poäng mot Halmstad och håller därmed HBK bakom sig i tabellen. Med tanke på att Peking har ett tufft schema i de återstående matcherna i Allsvenskan blir varje poäng otroligt viktigt. Nästa uppgift är AIK, som kommer med tre raka segrar i ryggen, även om spelet varit sisådär. Trots det har AIK plockat sina poäng och ligger trea i tabellen, tre poäng bakom rivalen Hammarby på andraplats och två poäng före Göteborg på fjärdeplats. Lagets mål är förstås att säkra en Europaplats och helst även titulera sig bäst i Stockholm.

Inget tydligt offensivt spel

Att Pekings defensiv svajat under en längre tid har knappast undgått någon. På hemmaplan har man bara hållit nollan en gång (mot Halmstad) och totalt endast två gånger på de senaste 22 matcherna, vilket är ett riktigt svagt facit. Därför känns det osannolikt att man skulle hålla tätt mot AIK, precis som man inte lyckats mot de andra Stockholmslagen i större publikmatcher. Dessutom har Peking haft problem med målskyttet i de större hemmamatcherna, exempelvis mot Djurgården, Hammarby och GAIS. Gnaget är som vanligt starka i defensiven även i år, men offensiven har inte imponerat, även om den inte varit dålig heller. Sammantaget tror jag på en match med få mål. AIK är naturligtvis favoriter eftersom de känns tyngre, men jag tror inte att det blir någon storseger om de vinner. Därför spelar jag på att båda lagen inte gör mål i matchen, dels för att AIKs offensiv inte är den vassaste, dels för att Peking haft svårt att näta i de stora matcherna. Samtidigt har Pekings försvar ändå sett något stabilare ut på sistone.

fotboll, Allsvenskan
|
units: 2/5 - spelstopp: 19:10
IFK Norrköping - AIK
18+ | Regler & Villkor gäller | Stödlinjen.se | Oddset kan förändras

Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.