Ännu en tuff match mot ett offensivt starkt lag för Öster. Klarar de att hålla nere siffrorna den här gången?
Premiärnerver
Sirius fick en tuff start på Svenska Cupen och visade tydliga premiärnerver. Efter den första kvarten kunde laget lika gärna ha legat under med 0-3 i mötet med Helsingborg. Men de samlade sig och började spela som vi är vana att se dem på hemmaplan. Resten av matchen var det i princip spel mot ett mål och Helsingborg hade inget att sätta emot. Till slut vann Sirius med 2-1, men det kunde lika gärna slutat 5-1.
Det är få lag som åker till Hisingen och får med sig tre lätta poäng och för Öster blev det inget undantag. Laget hade egentligen inte mycket att komma med, även om de skapade två-tre lägen som kunde ha resulterat i mål. Det var tydligt att Öster saknar den rutin som krävs och de ser ut att få en tuff säsong i Allsvenskan. Dessutom har de hamnat i en svår grupp i Svenska Cupen, där både Sirius och Häcken är offensivt starka lag, något som verkar vara en utmaning för Öster.
Försiktig inledning
Sirius har nu hemmaplan för andra matchen i rad och ska helt enkelt vinna mot Öster om de vill ha en chans att slåss om avancemanget med Häcken. Jag tror att Öster kommer att få det svårt mot ett Sirius som dominerar bollinnehavet långa stunder. De lär få problem med att skapa vassa målchanser. Samtidigt tror jag inte att Sirius går ut i full fart direkt, utan snarare siktar på att avgöra matchen successivt. Därför tror jag att det inte blir så målrikt som många förväntar sig. Jag testar spel på under 2,5 mål i matchen!
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.