Malmö väntar ett dubbelmöte mot Klaksvik, fjolårets överraskning i dessa sammanhang. Färöiska laget slog bland annat ut Häcken och Ferencvaros. I år blir det tuffare!
Det bättre laget
Malmö förstärkte truppen med namn som Jens Stryger Larsen och Erik Botheim inför säsongen. Varför? För att kunna hota på flera håll samtidigt och fokuset kommer vara väldigt tydligt i dessa europamatcherna. Nu drar den den säsongen igång och MFF lottades mot färöiska Klaksvik i den första rundan. En motståndare som får stor respekt för sina prestationer under förra säsongen, men som inte alls har samma stäm och form inför det här mötet. Jag har en stark känsla av att Malmö går ut och kör över motståndet på Eleda Stadion under tisdagskvällen.
Offensiven med Sebastian Nanasi, Isaac Kiese Thelin och Erik Botheim sticker såklart ut. Trots att man öst in mål, assist och poäng såhär långt in i Allsvenskan så känns det som att man har en ytterligare växel att lägga i inför den här delen av säsongen. Det är just offensiven som jag tror blir avgörande här, för utan Derek Cornelius i backlinjen har det inte sett lika bekvämt ut. All heder till Zetterström, som avgjorde mötet med Sirius senast, men det är inte samma nivå där. Pontus Jansson får dra ett stort lass under tisdagskvällen. Jag lägger fokuset på MFF:s målskörd där tre bollar inte alls är omöjligt att lösa.
Poplaget
Under fjolåret var det många som tog av sig den berömda hatten och hyllade Klaksvik för deras insatser. Poplaget blev ett gäng som man höll tummarna för ute i europaspelet. Det blev tillslut en plats i Europa Conference League och inget annat, eftersom man inte pallade trycket tillslut. Innan dess hade man dock slagit ut ungerska storklubben Ferencvaros och svenska Häcken. Där låg de stora framgångarna under året, som sedan präglades av lite svagare resultat i själva turneringarna. I år är man tillbaka i Champions League-kvalet, men inte alls med samma dagsform.
Klaksvik slog ut Differdange i kvalrundan men kunde inte, trots 2-0 åt rätt håll, imponera på mig särskilt mycket. Det var knappt så att matchbilden talade för det färöiska laget. Målen gjordes av Arni Frederiksberg, anfallaren som fick sitt erkännande redan under förra säsongen. Där har Malmö en spelare att hålla koll på, men utöver det förväntar jag mig en matchbild som domineras av himmelsblåa MFF. Malmö över 2,5 mål i matchen spelas till 1.81 hos ComeOn.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.