Världsettan mot världstvåan, en match som på förhand känns hyperintressant. Känslan är dock att Jannik Sinner redan från start lägger i en växel som sätter tonen för året, tror han vinner komfortabelt.
Fullständigt suverän
Sinner började förra året helt fenomenalt och avslutade sedan året i samma grymma stil. Han är bäst på hardcourt och det han egentligen har kvar att bevisa är att bemästra underlagen gräs och grus på ett bättre sätt och ta sig längre. Här klev han in som storfavorit och har inte gjort någonting hittills som gett anledning att vackla i det favoritskapet. Vi får ändå ett bra odds på att han ska vinna här där han har råd att tappa ett set, mycket sannolikt att han ändå tappar ett set till slut mot en Zverev som är svår att bryta.
Trodde kanske att man skulle få anledning att ifrågasätta Sinner lite mer efter att han tappat set mot hemmaspelaren Schoolkate i den andra omgången och efter att spelet inte riktigt blomstrat mot amerikanen Giron i tredje omgången. Från set tre mot Holger Rune och framåt är det dock en sanslös nivå där både världsåttan De Minaur och 20-rankade stortalangen Ben Shelton fullständigt har spelats ut för att ta Sinner till sin andra raka Australian Open-final, troligen också hans andra raka titel.
Framme i ny final
Framme i sin tredje grand slam-final är tyske Alexander Zverev som torskade 2020 mot Dominic Thiem och som förra året utmanade Carlos Alcaraz på största allvar i finalen av franska öppna. Nu tror jag dock han ställs inför den finalen där han har minst chans hittills även om han verkligen steppat upp sitt spel senaste året och tagit sig till en välförtjänt andraplats på rankingen. Mot Thiem 2020 var de rankade lika, jag tycker han är bättre på grus och visade varför förra året. Här vet jag inte om jag tror han kan utmana. Blir enormt viktigt för tysken att inte tappa egen serve, för han får otroligt svårt att bryta Sinner.
Zverev kommer dock fräsch till matchen, semifinalen mot Novak Djokovic, där Zverev vann första set avbröts inför andra på grund av skadeproblematik för suveräne Djokovic. Sinner fick ju även han en enkel semifinal och det känns ändå roligt för matchen att inte någon kommer med en lång och krävande femsetare i benen utan kommer fräscha till vad som kommer bli en stentuff match. Sinner har dock fler verktyg i verktygslådan och jag tror till sist han vinner med minst två sets marginal.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.