Stormötet mellan Arsenal och Bayern München har extremt höga förväntningar på sig. Det här är lagen i Europa som är mest hypade för stunden.
Hypat möte
Ettan i Premier League heter Arsenal efter att ha stått för en fantastisk inledning på den här säsongen. Engelsmännen, tränade av mycket berömda Mikel Arteta, har toppat den fina starten i ligan med att gå obesegrade i Champions League. Klubbar som Athletic Bilbao, Olympiakos, Atletico Madrid och Slavia Prag har samtliga blivit nollade både i poäng- och målkolumnen. Nollorna talar för en otroligt stabil defensiv och det är bara att stryka under – siffrorna talar sitt tydliga språk. Arteta är en disciplinerad herre som inte låter något gå till slumpen.
På tal om disciplin kommer man behöva samma höga höjder i onsdagskvällens stormöte mot Bayern München på Emirates Stadium. Arsenal har slagit massvis med skickliga lag i år, men det här blir en enorm värdemätare för den spanska tränaren och hans lag. Minuskontot har ekat tomt under hela säsongen, men skall man nämna något så är det att en av lagets viktigaste, om inte den viktigaste, spelare i form av Gabriel saknas här. Brassen gick av en match med Brasilien under landslagsuppehållet. Ett klart minus – för att nämna något i det här laget.
Ett av få lag
Bayern München har – precis som Arsenal – imponerat stort under säsongsinledningen. Tysken brukar vara överlägsen på inhemsk mark, men på senaste åren har flera andra klubbar utmanat och det är inte bara att ställa ut skorna för giganten. Med det sagt så leder man Bundesliga med sex poäng ner till närmaste motståndare efter elva spelade omgångar. Den här onsdagskvällen väntar säsongens största värdemätare när man beger sig till England och landets just nu bäst presterande lag.
Ni har säkerligen redan sett vilket spel som rekas i den här matchen. Jag tror nämligen att Bayern München, som är etta i nuvarande Champions League-fas, är ett lag som kan få hål på den otroliga defensiv som Arsenal ställer fram. Hemmalaget är inte kända för att gasa och gå hårt i offensiven i den här typen av matcher och när Bayern är på besök, som har alla vapen för att straffa motståndet, lär det vara ett ännu större fokus på just de sakerna. Jag tror att Bayern straffar Arsenal minst en gång och att det kan räcka till att få med sig poäng här. Jag är inte alls säker på att det här blir målrikt, som många andra tror.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
