Mjällby utan Nicklas Röjkjaer skulle bli ett problem. Icke, sa Mjällby, som fortsätter rada upp trepoängare i Allsvenskan den här säsongen.
Serieledarna
Mjällby fortsätter att vinna allsvenska fotbollsmatcher på ett övertygande sätt. Att inte tro på att laget vinner Allsvenskan börjar snart bli dumt, för på den nivån är man och några större försäljningar verkar det inte bli här och nu. Det är klart att Mjällby rustar för att vinna serien när man dessutom kapar AIK:s affär av Jeppe Kjaer. Dansken skall ersätta Röjkjaer rakt av och verkar kosta omkring 10 miljoner kronor. En enorm värvning för lilla Mjällby, som snart inte är speciellt små i ögonen på oss allsvenska älskare längre. Det här är ett lag att förlita sig på i stunden.
Sirius på hemmaplan kan bara bli en sak: en munsbit. Gästerna från Uppsala kommer från en ny förlust och är motsatsen till Mjällby för tillfället. Det är inte mycket som stämmer för Andreas Engelmark och Sirius för tillfället. En bortamatch på Strandvallen i slutet på juli blir inte heller speciellt lätt, då det ser ut att vara omöjligt att besegra laget från Listerlandet just nu.
Under isen
Nej, Andreas Engelmark får det inte att flyga hos Sirius – som inför säsongen kastade Christer Mattiasson för att ta in den tidigare BP-tränaren. Ett val som kritiserades och som i dagsläget ser ut som ett ända stort hån. Uppsalaklubben gjorde ett snedsteg, oavsett hur den här säsongen slutar, och får nu jobba i gigantisk uppförsbacke i resterande del av säsongen. Den andra halvan av säsongen ser faktiskt inte ut att bli så mycket bättre och man skall vara glada för de poängen man tar. Poäng kommer man kunna ta, med den spets man har i Walta, Persson och Ure, men inte mot mitten/topplagen.
Den senaste segern kom innan uppehållet, då mot AIK, och den skulle vara vändningen på säsongen. Så blev inte fallet och Sirius har radat upp förluster när man kom tillbaka från uppehållet. IFK Göteborg gånger två och Mjällby på hemmaplan. Lägg därtill krysset mot Öster, som kan bli ett tungt poängtapp längre fram. Mjällby kommer upprepa sin seger även på Strandvallen och hemmaseger klickas med lugn.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.