Efter varsin förlust i senaste matcherna är nog båda lagen sugna på en vinst! Mål att vänta!
Kryss kryss kryss
Juventus har blivit synonymt med oavgjort den här säsongen. I Serie A har det blivit 13 kryss, åtta vinster och endast en förlust. Inter är den enda klubb som kan mäta sig med Juventus vad gäller antalet förluster, men deras form är långt ifrån tillfredsställande. I Champions League har det blivit tre vinster, tre kryss och bara en förlust – en solid prestation men långt ifrån att imponera på klubbens ledning och fans. På de senaste sju matcherna har Juventus endast en vinst att visa upp och i den senaste omgången i Serie A kom även lagets första förlust, mot Napoli.
Benfica slutade tvåa i ligan förra säsongen, tio poäng bakom Sporting och i skrivandets stund ser det likadant ut i tabellen. Sporting toppar tabellen följt av Benfica, som halkat efter med sex poäng. Champions League har också varit blandat för portugiserna, med tre vinster, en oavgjord och tre förluster, vilket innebär att avancemanget till 16-delsfinalen inte är helt säkrat än. Förmodligen kommer 10 poäng vara tillräckligt för att nå dit, men det är inte klart än.
Vinstsugna
Inför dagens möte kommer Benfica till matchen med två raka förluster. Förlusten mot Casa Pia med 1-3 var en stor besvikelse och innan dess föll de mot Barcelona efter att ha tappat en 4-2-ledning, vilket innebar en dramatisk 4-5 förlust. Juventus kommer till matchen efter att ha förlorat mot Napoli – deras första nederlag i ligaspelet den här säsongen. Frågan är hur de kommer att reagera efter den förlusten. Jag förväntar mig dock mål i den här matchen. Juventus har en stark defensiv, men deras prestationer har inte varit lika imponerande på senare tid jämfört med inledningen av säsongen. Benfica har släppt in hela åtta mål på de senaste två matcherna. Båda lagen har å andra sidan kvalité framåt och det tror jag att vi kommer få se ikväll. Jag tror att båda lagen kommer göra mål.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.