Avbräck i både AIK och IFK Göteborg när man ställs mot varandra på Strawberry Arena den här söndagen.
Ställningskrig
Rivalmötet mellan AIK och IFK Göteborg brukar bli underhållande. Inte främst för en bländande fotboll utan främst för ett fysiskt spel på en kokande arena, oavsett om den spelas på Nationalarenan eller Gamla Ullevi. Nu spelas matchen i Stockholm den här gången och då är det väntat att tabelltrean står som favoriter på förhand. Jag tror dock att båda lagen förbereder sig på ett ställningskrig där det mesta handlar om en fysisk fotboll, främst för att AIK byggt hela sin spelstil på det i år och lyckats med det utan att spela någon fotboll som övertygar.
Noterbart är att AIK kommer från tre raka förluster. Matchen mot Sirius precis innan uppehållet betyder mest av dessa, då man förlorade i Allsvenskan medans de andra två är träningsmatcher under uppehållet. Den avslutande träningsmatchen, mot Sirius, behöver dock lyftas. Inte bara för att AIK förlorade den matchen utan också för att Dino Besirovic stängs av på den allsvenska scenen efter att ha fått rött kort i den matchen. Ett tungt avbräck för Gnaget om avstängningen kvarstår till söndag.
Förberedelser
På tal om avbräck är det något som IFK Göteborg behöver ta hänsyn till. Här saknas Kolbeinn Thordarson och Tobias Heintz, där den sistnämnda har varit lagets bästa spelare på senaste tiden tillsammans med anfallaren Max Fenger. Så det är onekligen två spelare som kommer att saknas i Stefan Billborns ögon här. Men samtidigt tror jag att man förbereder sig på en fysisk match med mycket ställningskrig som inte kommer avgöras i Tobias Heintz egenskaper. Det kan jag få äta upp efteråt, men jag tror att vi får se ett klassiskt rivalmöte här. Åtminstone till en början.
Omstart, lite frågetecken i båda lagen och jag tror att man kommer ut lite ”avvaktande” i den form att man inte tar några riskabla val. Med det sagt är jag övertygad om att båda lagen accepterar ett kryss i den första halvleken för att känna på varandra litegrann. Jag tror att mötet avgörs i den andra halvan av matchen. Thordarson kan ersättas med Adam Carlén, som vore klippt och skuren för den här matchbilden.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
