Nederländerna har tagit ut en högklassig trupp inför Fotbolls-VM. Sverige är ett av motstånden som väntar i mästerskapet – här förbereder man sig.
Jag väljer att spela på hemmalaget i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:
1500 kr spelkrediter
Bli medlem, sätt in 50 kr eller mer till ditt konto och bet365 matchar din kvalificerade insättning med spelkrediter (upp till 1.500 kr) när du placerar kvalificerade spel till samma värde, och de är rättade. Sätt in 500 kr eller mer så får du även 100 gratisspel att använda på utvalda slotspel. Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max. pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
En stark trupp
Fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko närmar sig med stormsteg och ett landslag som vi svenskar håller extra koll på är Nederländerna. Nederländerna, eller Holland som vi kommer fortsätta med i det här tipset, är den stora gruppfavoriten i Sveriges grupp och det är ju rättvist sett till vilken kvalitet som finns i det här laget. Landslaget har varit på dekis några år efter att spelare som Arjen Robben och så vidare var aktiva. Framtiden ser dock ljusare ut och Holland kommer till mästerskapet, och den här träningsmatchen, med en väldigt stark och bred trupp. En rejäl backsida som frontas av Van Dijk, ett mittfält som baseras av De Jong och ett anfall som spetsas av Gakpo. Däremellan finns det massvis av kvalitet.
Snäppet sämre
Den tidigare storspelaren Riyadh Mahrez håller hus i Saudiarabien för tillfället och tiden har tagit ut sin rätt hos honom. Han är fortfarande den stora spelaren i det här landslaget, men man har inte spetsen som man behöver i honom längre. Det gäller att andra spelare, som visserligen ser relativt intressanta ut, steppar upp i den här träningsmatchen. Jag tänker främst på Rayan Ait-Nouri från Manchester City, Ibrahim Maza från Leverkusen och Amine Gouiri från Marseille. Där har man framtiden och dessa behöver alltid ligga på sin högstanivå för att ta Algeriet vidare – främst i matcher mot landslag som är bättre på förhand. Det är en bit dit och jag tror väl inte att man gör just det i den här matchen.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
