Vi är framme vid kvartsfinal i Franska Öppna och flera topprankade spelare är kvar och ska göra upp. Det ger oss en högintressant kvartsfinal mellan världstrean och världsexan.
Inte samma framgångsrika grussäsong
Alexander Zverev hade ett fantastiskt fjolår överlag, men framförallt på grus där han först vann masters 1000-turneringen i Rom och sedan tog sig till final i Franska Öppna där han utmanade suveräne Carlos Alcaraz i fem set innan han fick se sig besegrad. Sedan fortsatte formen över tid och tysken fick chans i en ny grand slam-final i Australien tidigare under året, men där blev han utspelad av Jannik Sinner.
Att det sedan blev lite nedåt i form efter Australien är egentligen inte konstigt men han har inte riktigt kommit igång på gruset i år. Förvisso seger på hemmaplan i Munchen. Men oväntat uttåg mot Cerundolo i Madrid, slagen av Musetti i Rom för att sedan åka ut mot 40e-rankade fransmannen Muller i Hamburg. Nej, inte riktigt samma form och det behöver man om man ska slå Novak Djokovic. Hittills går inte jättemycket att ta på i den här turneringen, en stark seger mot årets uppstickare Cobolli i sextondelsfinalen, men annars inga prov som går att ta särskilt hårt på.
På väg mot bra resultat igen?
Ett år utan grand slam-segrar för Novak Djokovic, 2024 blev på det sättet ett historiskt år. Dessutom också historiskt då Djokovic vann OS-guldet han så länge längtat efter. Det blev hans enda titel i vad som annars kanske får klassas som ett av serbens sämsta år på touren. Tog sedan en längre vila innan han satsade på Australien, där det såg bra ut innan han tvingades kliva av semifinalen på grund av skada.
Efter skadan tycker jag dock det är en Djokovic som vi känner igen till slut. Finalplats i Miami följdes förvisso upp av två raka förstarundeförluster i både Monte Carlo och Madrid. Men innan Franska öppna startade så vann han sitt 100 ATP-titel i Geneve och sedan han äntrade den här turneringen har spelet sett direkt bländande ut. Totalt spelat ut och aldrig varit direkt hotad i samtliga matcher mot olika typer av motståndare.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.