Värdnationen Mexiko möter ett ungt Serbien i genrepet inför världsmästerskapet. Gästerna kommer från en 3-0 förlust mot Kap Verde och har långt ifrån sin bästa trupp med sig.
Stark värdnation
Då Mexiko är en av värdnationerna för sommarens världsmästerskap blev kvalificeringen automatisk. Men det här gänget hade nog tagit sig hit även om det hade behövt spela VM-kval. De har sett oerhört starka ut under deras senaste samlingar och står på sju raka matcher utan förlust, trots ett par tuffa motståndare i Belgien och Frankrike. De har sett oerhört solida ut i försvarsspelet och det bådar gott inför VM-gruppspelet där de har goda chanser att ta sig till slutspel. De är förhandsfavoriter i grupp A där de tar sig an Sydkorea, Tjeckien och Sydafrika. Favoritskapet är rättfärdigat enligt mig, både för hemmaplansfördelen och deras oerhört solida försvar. Mexiko har hållit nollan i sex av deras sju senaste landskamper och det här blir deras genrep inför världsmästerskapet. Mexiko vill bibehålla momentum och möts av ett ungt Serbien.
Förlust mot Kap Verde
Det här är ett viktigt genrep för Mexiko, men för gästerna är det en match av mindre betydelse. Serbien slarvade i VM-kvalet och missade topp 2 med en ynka poäng, därmed krossades VM-drömmen tidigt. De är inte Nations League förrän i höst och därför har förbundskaptenen valt att använda den här samlingen till att testa nya spelare. Serbien har främst tagit ut unga och lovande spelare till denna samling och därför är det långt ifrån deras bästa trupp. Det syntes i helgen när de åkte på en 3-0 förlust mot lilla Kap Verde. Nu ska samma gäng ta sig an ett landslag av en helt annan kaliber och med den förlusten i ryggen, talar det mesta för att de blir chanslösa mot ett VM-förberedande Mexiko.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
