Regerande mästarna Arsenal gästas av Chelsea som fått en fin inledning på säsongen, jag tror på Gunners!
Starkt lagbygge
Arsenal tog hem ligasegern förra säsongen efter flera år av förberedelser, och man visade sig till slut vara bäst när det verkligen gällde. Inledningen på den här säsongen har också varit fin, där man vunnit de två inledande ligamatcherna utan att släppa in mål. Dessutom körde man över Manchester City med 3–0 i Community Shield-finalen. Arsenal ser fortsatt väldigt stabila ut defensivt och har dessutom fått in ytterligare kvalitet i truppen.
Gyöken har fått minst sagt begränsat med speltid och istället har Kai Havertz fått chansen som anfallare, där tysken redan stått för ett mål. Arsenal spelar fortsatt på ett väldigt disciplinerat och i ärlighetens namn, jävligt tråkigt sätt, vilket gör att jag tror det blir svårt för Chelsea att få till en svängig match där man får mycket chanser. Lägg därtill att Chelsea inte har besegrat Arsenal på hela elva raka möten, där Arsenal vunnit åtta. Jag tror att Arsenal återigen visar varför man är regerande mästare och latchar hem Londonderbyt!
Faller på defensiven
Chelsea har fått in Xabi Alonso och det har gett fin effekt, med två raka segrar i de inledande Premier League-matcherna. Morgan Rogers har storroll och tillsammans med Palmer och Joao Pedro har han bildat en riktigt giftig offensiv trio. Alla tre nätade dessutom i premiären mot Fulham, vilket säger en hel del om vilken offensiv kvalitet Chelsea besitter. Problemet ligger dock i defensiven, där det fortfarande känns rörigt trots förstärkningen av Emiliano Martínez.
Trots två segrar har Chelsea släppt in fem mål på två matcher, vilket såklart är ett stort frågetecken inför mötet med Arsenal. Mot Gunners defensiv tror jag att det blir betydligt svårare att skapa chanser, samtidigt som Arsenal lär kunna utnyttja Chelseas defensiva svagheter. Chelsea kan absolut få en riktigt lyckad säsong under Alonso, men just den här matchen blir en ruskigt tuff utmaning. Jag tror att det blir för svårt mot Arsenal, och jag lirar hemmalaget rak seger till 1.71 hos Lodur!
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
