Det förväntas bli en sevärd final utav franska supercupen. Två vassa offensiver möts i form av PSG och Marseille!
Jag väljer att spela på båda lagen gör mål i det här mötet. Här är några anledningar varför jag tycker det är ett bra spel:
1500 kr spelkrediter
Bli medlem, sätt in 50 kr eller mer till ditt konto och bet365 matchar din kvalificerade insättning med spelkrediter (upp till 1.500 kr) när du placerar kvalificerade spel till samma värde, och de är rättade. Sätt in 500 kr eller mer så får du även 100 gratisspel att använda på utvalda slotspel. Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max. pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Offensiven visar vägen
PSG och Marseille gör upp i finalen utav franska supercupen. PSG har en bra form inför detta avgörande men trots segrar har det varit långt ifrån felfritt. PSG har släppt in tre mål i deras två senaste ligamatcher mot svaga Paris FC och Metz, vilket har gjort dessa matcher mer jämna än vad dem borde varit. Mittbacken Zabarnyi stod för en svag insats i den senaste 2-1 segern mot Paris FC där han var den som orsakade gästernas straff. Anfallsspelet har visat vägen på senare tid och även fast formen fortfarande är bra, finns det som sagt mer att önska av deras senaste försvarsinsatser. Även om PSG är den självklara favoriten att kamma hem titeln, ska Marseille verkligen inte underskattas i ett sådant här sammanhang. PSG hade bekymmer mot Marseille när dessa två möttes i ligaspelet mot slutet av september. Den stjärnspäckade offensiven får visa vägen här, då vi inte tror att PSG spikar igen mot Marseilles starka anfall.
Ska inte underskattas
Marseille ska verkligen inte underskattas inför denna final. De har tidigare under säsongen bevisat att de kan välta giganten PSG. I slutet av september vann Marseille med 1-0 hemma mot PSG. De fortsätter att bevisa sin spets i det offensiva spelet och har mäktat med starka 36 mål på 17 ligamatcher. Det är endast PSG som gjort fler mål än dem i hela Ligue 1. Gästerna kommer dock ifrån en rejält bottennapp hemma mot Nantes där de förlorade med 0-2. Det var helt chanslösa men det berodde på de två röda korten laget drog på sig. Nu vankas det final och vid ett eventuellt underläge för något av lagen kommer det bli en rejäl slutforcering. Det är två lag med oerhört mycket spets i offensiven som möts, därför sneglar vi mot målspelet. Marseille med Greenwood och Aubameyang i spetsen kan absolut störa giganten!
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
