Matchen om tredjepris i Nations League: Tyskland – Frankrike. Jag förbereder mig för en underhållande fotbollsmatch!
Hemmaplan
Det blir ingen final på Allianz Arena i München för hemmanationen Tyskland. Nu får man istället mäta krafter med Frankrike på MHP Arena i Stuttgart där matchen om tredjepris i årets Nations League-slutspel spelas. Hur taggade man är på den matchen återstår att se, men en sak är säker och det är att både Tyskland och Frankrike har breda trupper med spelare som gärna visar upp sig på den här nivån. Två av världens bästa nationer gör upp och vi kommer få se två starka startelvor. Tyskarna hade flera namnkunniga och stora spelare på bänken i semifinalen – som säkerligen får chansen här.
Tyskland under Julian Nagelsmann är värda att följa. Nu är det en offensivt lagd fotboll som spelas och även om inte matchen mot Portugal var speciellt mycket popcorn-match, finns det alltid goda förutsättningar till det. När Frankrike står på andra sidan i en match, som på förhand kan ses som oviktig i kategorin vad det hade kunnat vara, finns det väldigt goda möjligheter till en svängig tillställning.
Skottspel
Så, vad ville jag komma med det första stycket? Det kanske låter som att jag skall spela ett målspel i den här matchen, men nej, det blir istället skotten som hamnar i fokus. Ett överspel vore inte heller fel, men när det mesta tyder på att Bradley Barcola får starten i det här mötet är jag inte sen med att blicka mot hans skottlina. Jag gillar Barcola som spelare och tror att den förväntade matchbilden kommer passa utmärkt. Han snittar mycket skott både i klubblag och landslag – och hans lagkamrater i den här matchen kommer inte gå att klaga på.
Jag lyfter ett finger här och tror att Barcola kommer bli matchens utropstecken. Sant eller inte, han kommer göra sin grej. Förutom honom finns mängder av spelare att hålla ett öga på, det är trots allt två av världens bästa landslag som möts och vi slår oss ner för en sevärd match. Skotten på Barcola klickas – han förväntas starta framåt tillsammans med Cherki, Olise och Mbappe, en hyfsad startfyra.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.