Göteborgarna reser till Västerås med en derbyseger i ryggen. Västerås har en offensiv spets som säkerligen kan sätta press på gästerna.
Räkna inte bort
Västerås är en av nykomlingarna som man verkligen tror kommer kunna hålla sig kvar i år. Kalmar är den andra, Örgryte är den tredje (som man visserligen inte tror klarar kontraktet) och jag tror att Västerås kan ta sina poäng under säsongen. Hemmaplanen blir alltid viktig för nykomlingarna och här behöver man verkligen vinna och framförallt ta poäng. Under lördagen väntar ett möte som jag tror kan passa VSK relativt bra på förhand. GAIS har absolut inte övertygat och jag tror inte man skall dra för stora växlar av derbysegern mot Örgryte senast. Västerås kommer göra mål i den här matchen och det är säkerligen Ladefoged som gör det.
Nej, inte ännu
Jag är inte imponerad av GAIS under säsongsinledningen. Det är inget jag sticker ut med, för resultaten visar att det inte gått speciellt bra. Men för att vara tydligare, det är inte heller några underliggande siffror som talar för bättre resultat, även om man har en anfallare som matar på med skott och ligger högt upp i den statistiken. Man skapar framåt, absolut, men det saknas riktig spets. Kevin Holmén är ingen superspelare, oavsett vad gaisarna säger, men en spelare som Gustav Lundgren saknas såklart extremt mycket. Han hade verkligen behövts. Jag säger det igen, dra inte förstora växlar av derbysegern mot ÖIS senast. Västerås borta är en tuffare uppgift och man kommer ställas på större prov.
Allt innehåll på Speltips.se är avsedd för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
