Det står nu klart att Johan Pehrson avgår som partiledare för Liberalerna, och vi är därför snabba med att dela med oss av Betsson:s odds för vem som blir nästa partiledare. Oddslistan har ni nedan!

Vinnarodds BETSSON
Lotta Edholm
Mats Persson
Romina Pourmokhtari
Simona Mohamson
Fredrik Malm
Nina Larsson
Martin Melin

Lotta Edholm är favorit enligt oddsen

Johan Pehrsons avgång som partiledare hos Liberalerna öppnar upp en position hos ett Sveriges största partier. Betsson har varit snabba med att släppa oddsen för vem som blir ny partiledare, och som oddsfavorit hittar vi Lotta Edholm, följd av Mats Persson och Romina Pourmokhtari. Edholm är idag svensk skolminister i Ulf Kristerssons regering och leder idag Liberalernas och regeringens politik runt skolområdet

Romina Pourmokhtari är idag klimat- och miljöminister och har en bakgrund som ordförande för Liberala ungdomsförbundet. Även hon ses som en av favoriterna.

Martin Melin finns med

Längst ner i oddslistan hittar vi en riktig högoddsare i Martin Melin. Melin är rättspolitisk talesperson och ledamot justitieutskott i Liberalerna, men har även en bakgrund inom TV. Han har haft flertalet roller inom Liberalerna, och inom TV har han genom tiderna blivit folkkär som den första vinnaren av Expedition Robinson 1997.

Ännu fler namn finns att hitta i oddstabellen ovan, eller direkt hos Betsson via knappen nedan!